Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Predstavujeme nový FORD FOCUS

Úpne nový Ford FOCUS je výraznejší, vyspelejší, prepracovanejší a maximálne komfortný. Je to najdokonalejší Ford Focus, aký sme kedy vyvinuli. Prichádzajúca generácia tohto modelu prináša tiež širokú paletu skvelých a pokrokových technológií. Napríklad systém SYNC 2 s hlasovým ovládaním a 8" dotykovou obrazovkou umožňujúci intuitívne ovládať navigáciu, zábavné funkcie alebo klimatizáciu jednoducho pomocou hlasových povelov. Zdokonalený aktívny parkovací asistent vám teraz pomôže nielen s pozdĺžnym, ale tiež s priečnym parkovaním. Rad špičkových zážihových aj vznetových motorov ponúka dokonalú rovnováhu medzi dynamikou a hospodárnosťou. Tieto vlastnosti dopĺňa vyspelá prevodovka PowerShift s radením páčkami pod volantom.

001

  DIZAJN

Ešte viac dynamiky vo výzore

focus-dizajn-1

Spoločnosť Ford navrhla dômyselnejší a modernejší Focus s novým dizajnom, v ktorom sa odráža globálny dizajnový jazyk One Ford použitý aj na novom Mondeu. Nový Focus je nižší a širší, má novú kapotu, prednú masku aj mriežku chladiča. K dispozícii sú aj nové farby ako výrazná modrá Deep Impact Blue. Kapota má dynamický tvar od predného stĺpika k rohom hornej časti obráteného lichobežníka mriežky chladiča, ktorý jej dodáva silný vzhľad.

Elegantnejšie a štíhlejšie línie

Predné svetlomety sú štíhlejšie a vyznačujú sa ostrejšími hranami. Pravouhlejšie a viac natiahnuté hmlové svetlá dodávajú prednej časti odvážnejší výzor. Jemné chrómové prvky zasa vozidlu prepožičiavajú punc elegancie. Aj zadná časť vozidla je elegantnejšia, možno tu nájsť nové usporiadanie obloženia dverí batožinového priestoru, ako aj užšie svetlá.

Emócie aj vo vnútri vozidla

focus-dizajn-2

Nový Focus pôsobí výraznejším a športovejším dojmom, a to nielen v exteriéri vozidla. Pri návrhu interiéru nového Focusu zohľadnila spoločnosť Ford spätnú väzbu od svojich zákazníkov a vytvorila palubnú dosku s intuitívnejším rozložením, doplnenú volantom a stredovou konzolou s menším počtom ovládacích prvkov a tlačidiel. Nové čierne saténové čalúnenie a chrómované prvky vytvárajú interiér s dokonalejším, modernejším vzhľadom a logickejším a intuitívnejším usporiadaním jednotlivých funkcií.

Maximálne komfortný interiér

Nová stredová konzola s odkladacím priestorom ponúka väčší priestor a novú posuvnú integrovanú lakťovú opierku. Do novej nastaviteľnej konzoly možno vložiť rôzne typy fliaš a pohárov, pričom naraz pojme litrovú fľašu na vodu aj pollitrový pohár. Zákazníci nového Focusu si navyše užijú aj tichšiu jazdu. Podieľajú sa na nej hrubšie koberce, hrubšie bočné okná a lepšie odhlučnenie motorového priestoru. Nový Focus tiež prináša jasnejšie vizuálne prepojenie medzi kľúčovými komponentmi a výrazne zredukovanie počtu tlačidiel v kabíne.

  TECHNOLÓGIE

Ešte lepší pôžitok z jazdy

focus-technologia-1

Vďaka lepším jazdným vlastnostiam a riadeniu sa pôžitok z jazdy, pre ktorý je Ford Focus uznávaný, posúva pri novom modeli ešte o úroveň vyššie. Konštruktéri spoločnosti Ford vytvorili vozidlo s pevnejším, citlivejším riadením a väčším prepojením s vozovkou. Zvýšili tuhosť konštrukcie v prednej časti, prepracovali geometriu zavesenia kolies, zvýšili bočnú tuhosť silentblokov riadenia na zavesení, vyladili charakteristiky tlmičov a zaviedli nový elektronický stabilizačný systém. Elektrický posilňovač riadenia bol taktiež prepracovaný.

Active Park Assist zaparkuje za vás

Nový Focus je prvým modelom značky Ford, ktorý ponúkne funkciu kolmého parkovania, novú technológiu automatického parkovania, ktorá pomôže vodičom zacúvať na parkovacie miesto po boku iných vozidiel. V odchádzajúcej generácii modelu Focus sa predstavil asistent pozdĺžneho parkovania Active Park Assist. Funkcia využíva ultrazvukové senzory, ktoré po stlačení tlačidla začnú vyhľadávať parkovacie miesto. Systém riadi vozidlo, zatiaľ čo vodič ovláda plynový a brzdový pedál. Pridaním dvoch ďalších senzorov do zadnej časti získal nový Focus funkciu kolmého parkovania, ktorá funguje rovnakým spôsobom.

Aj vyparkovať zvládne za vás

focus-technologia-2

Tieto dodatočné senzory taktiež umožnili spoločnosti Ford po prvýkrát ponúknuť v Európe technológie, ktoré pomáhajú vodičom pri vychádzaní z parkovacích miest. Systém upozornenia na križujúce vozidlá Cross Traffic Alert varuje vodiča pri cúvaní z parkovacieho priestoru pred vozidlami, ktoré môžu o chvíľu križovať jeho dráhu. Systém využíva radar s dosahom až 40 metrov a ak zaznamená blížiace sa vozidlo, vydá tri jasné varovné signály. Asistent pri vychádzaní z parkovacieho miesta Park-Out Assist pomáha vodičovi pri vychádzaní z pozdĺžneho parkovacieho miesta. Vodič najprv zvolí ľavú alebo pravú stranu a systém začne ovládať riadenie. Vodič ovláda plynový a brzdový pedál.

Zdokonalenie systému Active City Stop

Spoločnosť Ford okrem toho zdokonalila aj svoj populárny systém na predchádzanie nárazom pri nízkej rýchlosti Active City Stop, ktorý vopred vytvorí tlak v brzdovom systéme a ak vodič stále nereaguje zníži krútiaci moment motora a automaticky začne brzdiť, aby sa zmiernili dôsledky kolízie. Systém bol vylepšený a teraz pracuje až do rýchlosti 50 km/h. Pre porovnanie spomeňme, že aktuálna verzia systému funguje do rýchlosti 30 km/h. Spoločnosť Ford prináša do Európy aj systém Pre-Collision Assist, ktorý funguje podobným spôsobom ako systém aktívneho brzdenia Active City Stop, ale s oveľa väčším dosahom pri zaznamenávaní vozidiel. Vodič tak získa podporu aj pri vyšších rýchlostiach, napr. na diaľnici. Systém najprv vydá varovanie a v prípadne začne brzdiť.

Pokrokový adaptívny tempomat

Súčasná technológia adaptívneho tempomatu umožňuje vodičovi udržiavať nastavenú vzdialenosť od vozidla vpredu, dokonca aj v prípade, ak vozidlo jazdí pomalšie, než je nastavená rýchlosť. Spoločnosť Ford teraz do Európy po prvýkrát prináša nový systém upozornenia na dodržiavanie vzdialenosti Distance Alert and Indication, ktorý funguje v prípade, ak nie je aktívny adaptívny tempomat. Tento systém umožňuje vodičovi nastaviť požadovanú vzdialenosť, ktorú chce udržiavať od vozidla vpredu. Ak sa vodič priblíži na kratšiu vzdialenosť, systém vydá trojstupňové varovanie na displeji na prístrojovej doske, najprv sa rozsvieti sivá kontrolka, následne žltá a červená, a nakoniec zaznie výstražný zvukový signál.

Rodičovská kontrola so systémom Ford MyKey

Súčasťou výbavy je po prvýkrát aj technológia Ford MyKey. Systém MyKey umožňuje majiteľovi naprogramovať kľúč, ktorý je zvyčajne určený pre mladšieho vodiča, a obmedziť tak maximálnu rýchlosť, maximálnu hlasitosť audiosystému, prípadne úplne zamedziť spustenie motora, ak sa vodič a cestujúci nepripútajú bezpečnostnými pásmi. Systém môže zabrániť vodičovi deaktivovať bezpečnostné technológie, ako napríklad elektronický stabilizačný systém a systém aktívneho brzdenia Active City Stop, ktorý dokáže zabrániť kolíziám.

Komunikačný systém Ford SYNC 2

focus-sync-1

Nový Focus je prvým európskym vozidlom so systémom SYNC 2. Ide o pokročilý komunikačný systém od spoločnosti Ford, ktorého súčasťou je farebný dotykový displej s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou 8 palcov. Zabezpečuje pokročilé hlasové ovládanie pre ľahší prístup k hudbe, navigácii, klimatizácii a funkciám kompatibilných mobilných telefónov.

Prepojenie s navigačným systémom

Navigačný systém taktiež po prvýkrát v Európe ponúka režim rozdelenej obrazovky s podrobnými informáciami o križovatkách, ohlasovanie názvov ulíc, 3D zobrazenie diaľničných križovatiek a orientačných bodov, ako aj cestovného sprievodcu Michelin a Michelin Green. Systém SYNC 2 umožňuje vodičovi zadávať jednoduchšie jednorazové navigačné ciele, a zároveň môže systém požiadať o prehranie požadovaného interpreta. Jednoduchým stlačením tlačidla hlasového ovládania a vyslovením povelu „Som hladný“ dokonca zobrazíte zoznam miestnych reštaurácií s možnosťou následného navádzania.

  MOTORY

Široká paleta špičkových motorov

focus-technologia-5

Nový Focus dosahuje vďaka novým pohonným jednotkám výrazne nižšiu spotrebu paliva ako súčasný model. Vznetový model, ktorý podstúpil najväčšiu modernizáciu, má spotrebu paliva nižšiu o 19 percent, pri zážihovom modeli je spotreba nižšia o 17 percent. Nový Focus bude prvým vozidlom v Európe, ktoré sa bude predávať s úsporným novým 1,5-litrový zážihovým motorom EcoBoost a taktiež s novým 1,5-litrovým vznetovým motorom TDCi. Focus sa aj naďalej bude predávať s 1,0-litrovým zážihovým motorom EcoBoost (74 kW/100 k a 92 kW/125 k). Pre tento motor, ktorý získal trikrát titul Medzinárodný motor roka, sa v minulom roku rozhodla tretina zákazníkov. Spoločnosť Ford taktiež uvedie novú verziu 1,0-litrového motora EcoBoost s emisiami CO2 99 g/km, ktorý je prvým takýmto nehybridným vozidlom so zážihovým motorom v Európe.

Ešte viac úspornosti

Model s 1,5-litrovým vznetovým motorom s výkonom 88 kW/120 k a automatickou prevodovkou PowerShift sa predstaví na jar 2015 a v porovnaní so súčasnou generáciou modelu Focus s ekvivalentnou pohonnou jednotkou bude o 19 percent úspornejší. Nový Focus vybavený automatickou prevodovkou a oceneným 1,0-litrovým motorom EcoBoost, ktorý sa taktiež predstaví na jar 2015, bude o 17 percent úspornejší než motor s ekvivalentným výkonom, ktorý nahradí. Vznetový motor TDCi s objemom 2,0 litra a výkonom 110 kW/150 k v kombinácii s manuálnou prevodovkou bude o 14 percent úspornejší.

Ešte lepšia konštrukcia motorov EcoBoost

focus-technologia-4

Nafta alebo benzín, v novom Focuse sa objavia motory s presvedčivou kombináciou výrazne nižšej spotreby paliva a vysokého výkonu. Nový 1,5-litrový zážihový motor EcoBoost bude priamo využívať výhody technológií, ktoré zaviedol 1,0-litrový motor EcoBoost, vrátane úplne novej konštrukcie hlavy valcov s vylepšeným chladením a integrovaného zberného výfukového potrubia, čo prispeje k najvyššiemu možnému výkonu a úspore paliva. Spomedzi ďalších vylepšení môžeme spomenúť zníženie hmotnosti a trenia vnútorných komponentov aj doplnkových prvkov, vďaka čomu bude motor úspornejší, kultivovanejší a živší.

Powershift s radením páčkami pod volantom

Nový Focus je taktiež prvým európskym vozidlom značky Ford s páčkami na radenie rýchlostí pod volantom, pomocou ktorých bude možné meniť prevodové stupne a súčasne držať volant. Páčky na radenie budú súčasťou voliteľnej výbavy pre modely so všetkými automatickými a PowerShift prevodovkami, pre vznetové aj zážihové motory nového Fordu Focus.

  SVETLÁ

Vylepšený systém predných svetlometov

focus-svetla-1

Vylepšený systém adaptívneho predného osvetlenia dokáže upraviť geometriu lúčov nových bi-xenónových svetlometov, aby čo najlepšie osvetľovali vozovku podľa aktuálnej situácie. Systém vyhodnocuje svetelné podmienky v okolí vozidla aj objekty na ceste vpredu a následne upravuje sklon lúča svetlometov a ich intenzitu na niektoré zo siedmich nastavení. Zohľadňuje pri tom rýchlosť vozidla, uhol natočenia volantu a vzdialenosť od objektu pred vozidlom.

Adaptácia svetiel na rýchlosť a smer

Pri jazde vysokou rýchlosťou, napríklad na diaľnici, sa svetlomety zdvihnú nahor, aby vytvorili dlhší a priamejší lúč osvetľujúci väčšiu časť cesty vpredu. V mestách, kde sa jazdí nižšou rýchlosťou a pouličné osvetlenie je intenzívnejšie, sa lúč nasmeruje nadol a intenzívnejšie osvetlí cestu bezprostredne pred vozidlom. Pri zatáčaní pri nižších rýchlostiach systém zasa nasmeruje lúč smerom ku krajinici, aby osvetlil prípadných cyklistov a chodcov. Systém okrem toho uľahčuje vodičom aj prejazd zákrutou vo vyššej rýchlosti.

Nový dizajn, nové technológie

focus-dizajn-3

Nový Focus bude aj naďalej ponúkať doposiaľ zavedené inovatívne funkcie, ktoré vodiči oceňujú a spoliehajú sa na ne. Ide napríklad o chránič hrán dverí, ktorý vytvára štít proti náhodnému poškodeniu. Ihneď po otvorení dverí vysunie ochranný kryt, ktorý zakryje hrany dverí. Nový Focus ponúka celý rad nových a špičkových funkcií a technológií. Táto najnovšia generácia vozidla je však zároveň kultivovaná aj menej komplikovaná. Vďaka dokonale prepracovanému dizajnu získal Focus nový, svieži a moderný štýl zvonka aj zvnútra bez straty potešenia z jazdy.

 

Keďže tento materiál obsahuje prehľad vlastností vozidla nový Ford Focus, niektoré spomínané prvky môžu byť súčasťou štandardnej výbavy vo všetkých verziách modelu, kým iné môžu byť k dispozícii len za príplatok alebo len vo vybraných limitovaných verziách.


Stiahnite si cenník limitovanej ponuky pre nový FOCUS
 

 

001.jpgfocus-dizajn-1.jpgfocus-dizajn-2.jpgfocus-dizajn-3.jpgfocus-dizajn-4.jpgfocus-svetla-1.jpgfocus-svetla-2.jpgfocus-sync-1.jpgfocus-sync-2.jpgfocus-technologia-1.jpgfocus-technologia-2.jpgfocus-technologia-3.jpgfocus-technologia-4.jpgfocus-technologia-5.jpg

 Ford.Nitra
 Mazda.Nitra
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider